Mantolama ve çatı tamiri

İç cephe mantolama uygulaması, çok katlı binalarda bina yönetimi tarafından dış cephe mantolama uygulaması kararı alınamadığı durumlarda daire sahipleri tarafından uygulanabilecek bir yöntemdir. Uygulama şekli dış cephe mantolama yöntemi ile birebir aynıdır. Bazı farkları vardır. Dış cephe mantolama da iç cephe mantolamaya göre daha kalın yalıtım malzemesi kullanılabilirken. İç cephe de bu oran sadece 2-3 cm civarındadır.

Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden biri de dış cephe mantolama uygulamasının yapılamadığı durumlarda tercih edilen iç cephe mantolama uygulamasıdır. Konut yönetimleri ortak ısı yalıtımı kararı alamamışsa daire sakinleri iç cephe mantolama uygulaması yaptırarak çok az da olsa ısı tasarrufu yapmış olur.

İç cephe mantolamanın uygulama şekli dış cephe mantolama uygulaması gibidir. Duvarlar ısı yalıtım levhaları ile kaplanır ve boyanır, isteğe bağlı olarak alçıpan uygulamaları ile estetik bir görünüm elde edilebilmektedir.

Bu uygulama yapılarak az da çoksa ısı yalıtımı sağlanabilir. İç cephe yalıtım sistemlerinin katkısı az olduğu bir gerçek, aynı zamanda bazı olumsuz yönleri de vardır. İç cephe yalıtım sistemlerinin olumsuz yönlerine gelecek olursak;

Uygulama zamanla ısı köpükleri oluşturur bu da tam ısı yalıtımı sağlamamasına sebep olur. Dış duvarlar da yalıtım olmadığı için dış cephe de oluşan çatlaklar sonucu yapı malzemelerinin ıslanmasına sebep olabilir. Bu durum zamanla iç cephede küf, mantar, boya dökülmesi gibi hasarlara neden olabilir.

Isıtma sistemleri kapatıldığı anda oda sıcaklığı hızla düşmeye başlar. İç cephe mantolama yöntemi yaz aylarında yalıtım sağlayamaz.

Uygulama yaptırmadan önce bu durumları da göz önüne almanızı öneriyoruz. Dış cephe mantolama sistemi binayı bir kapsül gibi sardığı için yüksek oranda ısı yalıtımı sağlar. Oysa iç cephe mantolama sadece duvarlara uygulana bildiği için etkin bir yalıtım sağlayamaz ve ısı kabarcıkları oluşmasına neden olur.

Çatı Aktarma

Çatı Aktarma çatı onarımı çatı tadilatı olarakta bilinen kiremit çatı tamiratı ve çatının yenilenerek ömrünün uzatılması uygulamasıdır. Bu tamirat işleminde çatının su yalıtımı, ısı yalıtımı, yağmur oluklarının yenilenmesi ve izole edilmesi, çatı karkası onarımı gibi çatının tamamı elden geçirilir. Çatı aktarma uygulamasında, çatının modeline ve bulunduğu bölgenin iklimine göre kiremit altı su yalıtımı yapılmalıdır. Kiremit altı su yalıtım örtüsü ve veya levhaları kullanılır.